Biznes Restauracje & Catering logo
KATEGORIE

Biznes Restauracje & Catering nr 6(17)/2017 grudzień-styczeń 2018

Dofinansowania dla przedsiębiorców - wszystko, co musisz o nich wiedzieć. Walentynki 2018 - czyli jak przetrwać w gastronomii na początku roku? Wina na kieliszki? Dlaczego nie! Ile kosztuje restaurację duża rotacja pracowników? Od barobusu do tawerny kapitańskiej w Ścinawie Polskiej - to i dużo więcej w najnowszym numerze "Biznes Restauracje & Catering"!

Biznes Restauracje & Catering nr 6(17)/2017 grudzień-styczeń 2018

Drodzy Czytelnicy,

Zastanawiacie się zapewne, o co chodzi z najnowszą okładką przedstawiającą „50 twarzy polskiej gastronomii”. Jest to początek rewolucji, którą szykujemy dla Państwa w „Biznes Restauracje & Catering”. Na kolejnych stronach znajdą Państwo wypowiedzi reprezentantów, których twarze widnieją na okładce. Dziękujemy za poświęcony czas i wyrażamy nadzieję, że efekt końcowy jest wartościowy zarówno dla nich samych, jak i dla wszystkich z Państwa.

Już niedługo czasopismo zmieni się dla Państwa, zanim jednak to nastąpi, zachęcam do lektury jego najnowszego wydania. Szczególnej uwadze polecam temat numeru – artykuł dotyczący dofinansowania rozwoju działalności gospodarczej. Wskazówki, które znajdą Państwo w materiale, mogą pomóc w napisaniu biznesplanu pod względem stricte finansowym czy oszacować, które z działań reklamowych będą najbardziej odpowiednie dla branży restauratorskiej.

W tym wydaniu „Biznes Restauracje & Catering” nie zabraknie również przepisów. Końcówka roku to czas, kiedy możemy spędzić więcej czasu z najbliższymi, posmakować potraw, których na co dzień nie mamy okazji. Tym razem przeczytają Państwo, jak szefów kuchni inspirują wędliny, które można przygotować na dziesiątki sposób i smacznie zaskoczyć naszych gości.

Korzystając ze sposobności, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia chciałabym życzyć Państwu, aby ten święty czas, wypełniony rodzinnym ciepłem i serdecznością, służył pogłębionej refleksji nad tym, co w naszym życiu najważniejsze. W 2018 r. życzę energii i pasji w realizacji najbardziej ambitnych planów zawodowych.

Zapraszam do lektury

Monika Cichowska

Redaktor prowadząca „Biznes Restauracje & Catering”

Piszą 
dla nas:
2014 @ FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
Zdjęcia udostępnia fotolia.pl