Biznes Restauracje & Catering logo
KATEGORIE

Ostatnia prosta przed wielkimi emocjami!

Ostatnia prosta przed wielkimi emocjami!

Miesiące przygotowań, potu, łez, nieprzespanych nocy by sięgnąć po marzenia. Oto przed nami dwa duety: cukierników i kucharzy, które piszą swoją historię, mającą znaczący wpływ na losy polskiej gastronomii. Za kilka dni ich wielkie marzenia urzeczywistnią się. Ci młodzi ludzie zabłysną na arenie międzynarodowej rozsławiając Polskę i jej smaki, podczas dwóch najbardziej prestiżowych konkursów na świecie: cukierniczego - Coupe du Monde de la Patisserie i kulinarnego - Bocuse d'Or.

W dniach 10 -12 czerwca serce Piemontu - Turyn zamieni się w wielką, gastronomiczną stolicę Europy. Już 10 czerwca nasz team cukierniczy – Michał Doroszkiewicz i Marek Moskwa wystąpią wśród pozostałych siedmiu europejskich drużyn w konkursie, który jest marzeniem każdego cukiernika - Coupe du Monde de la Patisserie. W ciągu zaledwie 5 godzin przygotują mrożony deser owocowy, 10 deserów na platerze, rzeźbę z czekolady oraz karmelu.  Motywem przewodnim, wokół którego pracują cukiernicy jest „Mały książę” i właśnie na tej magicznej tematyce Michał i Marek oparli swoje receptury.

Przez tę wyjątkową opowieść przeprowadzą nas pokazując wiele technik użycia surowca – czekolady, karmelu, owoców i innych produktów, wydobędą z nich wyjątkowy smak a zarazem przedstawią wiele emocji, które towarzyszą tej przepięknej bajce. Nasi cukiernicy jadą na konkurs z pełną świadomością swojego profesjonalizmu, pozytywną energią i entuzjazmem oraz nadzieją, że będą reprezentować Polskę również podczas Wielkiego Finału w Lyonie.

Wielkie podziękowania dla Partnerów, którzy wspierają naszych cukierników, a są to firmy: Primulator, Ambasador 92, Ashanti, Debic, Pastry Creation, Valrhona (LePatio Polska), Morning, Gastro Magic Service, Cukiernia Sowa, Convotherm oraz Dziamski Studio.

Drugą polską drużyną, która zawalczy w Turynie tym razem o spełnienie się w zawodzie kucharza jest reprezentacja Bocuse d’Or Poland a w niej Dawid Szkudlarek wspierany przez Macieja Pisarka. Już 11 czerwca, zaraz po zmaganiach cukierników wszystkie oczy skierowane będą na kulinarną scenę i 20 zespołów podczas finałów Bocuse d’Or Europe 2018.

Od wielu miesięcy nasz duet kucharski wspomagany był w intensywnych przygotowaniach przez trenerów: Adama Chrząstowskiego – Przewodniczącego Akademii Bocuse d’Or Poland, Pawła Oszczyka oraz Łukasza Konika.  Efektem ich ciężkiej pracy będą dwa wyjątkowe dania w oparciu o piemonckie produkty jak ser Castelmagno i młoda wołowina rasy Fassona Piemontese. Znając kuchnię Dawida można być pewnym, że w swoich kreacjach w Turynie nie zapomni o polskich, lokalnych produktach, które bez wątpienia podkreślą smak jego konkursowych potraw.

Dodatkowym utrudnieniem dla wszystkich kandydatów jest w tym roku tzw. Secret Ingredient, czyli tajny składnik, który zostanie wylosowany na oficjalnej odprawie dzień przed konkursem. Zatem poprzeczka została podniesiona, ale polski zespół optymistycznie patrzy w przyszłość, podobnie jak nasi cukiernicy stawia sobie za cel Wielki Finał w Lyonie w 2019 roku.

Trzymajmy za nich, za Polskę mocno kciuki, w końcu to dzięki młodym, polskim cukiernikom i szefom kuchni, którzy uczestniczą w międzynarodowych konkursach takich jak Coupe du Monde de la Patisserie oraz Bocuse d’Or, polska gastronomia umacnia swoją pozycję na światowej arenie cukierniczej i kulinarnej.

- Patrząc na obie drużyny zarówno cukierników jak i kucharzy, wiedząc co przygotują podczas obu konkursów w Turynie, jestem przekonany, że będą to Himalaje smaków, których szczyt wyniesie ich do wymarzonego celu. To ambitni młodzi ludzie z wielkimi pragnieniami i apetytem na zwycięstwo, dlatego optymistycznie patrzę w najbliższą przyszłość – powiedział Jacek Krawczyk, Prezes Zarządu Bocuse d’Or Poland i Coupe du Monde de la Patisserie Poland oraz dodał – Przy tej okazji chciałem bardzo podziękować wszystkim osobom, które wspierały obie drużyny w przygotowaniach, a w szczególności szefowi Adamowi Chrząstowskiemu – Przewodniczącemu Akademii Bocuse d’Or Poland, za ogromne zaangażowanie i poświęcony czas. Jego wiedza i doświadczenie są nieocenione, Pawłowi Oszczykowi za treningi oraz Łukaszowi Konikowi za koordynację przygotowań wyjazdu do Turynu.

Smarten PR
Smarten

Skontaktuj 
się z autorem:

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

  • dostęp do wszystkich treści na stronie restauracje-catering.pl,
  • cotygodniową porcję newsów i inspiracji, czyli newsletter Biznes Restauracje & Catering
  • informacje o wydarzeniach organizowanych przez Biznes Restauracje & Catering.

Dziękujemy za docenienie!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwonišc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogš elektronicznš i telefonicznš w celach marketingowych, w szczególnoœci w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

Piszą 
dla nas:
2014 @ FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
Zdjęcia udostępnia fotolia.pl