Biznes Restauracje & Catering logo
KATEGORIE

[Książka] Miski pełne miłości i smaku, czyli o "BowlLove" Davida Beza

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Buchmann w nasze ręce trafiła nowa książka Davida Beza, który po sałatkach i śniadaniach, podsuwa nam pomysły na zdrowe, proste i ciekawe dania serwowane w miskach. Dziś więc trochę słów o BowlLove.

Davidowie Bezie blisko do filozofii uwielbianego przez Brytyjczyków dziennikarza i blogera – Nigela Slatera, który w swojej książce „Jedz” pisał, że jedzenie z miski ma w sobie coś godziwego, a przy okazji przynosi ulgę, zaspokaja głód, nierzadko rozgrzewa i syci. W przeciwieństwie jednak do dań Slatera, które możemy z jego książek przygotować sobie samodzielnie w domu, propozycje Beza możemy też zjeść  w jego londyńskiej wegańskiej knajpce (zainteresowanym zdradzam jej nazwę, to Pride Kitchen).  

Bez proponuje nam coś, co jest zręczną hybrydą zupy i sałatki, lub jak kto woli „mokre sałatki na gorąco” lut też „zupo-sałatki”.  W ten sposób otrzymujemy miski, które zachwycają nas kolorami, swoją świeżością i walorami zdrowotnymi, a w chłodniejsze dni z powodzeniem sycą i rozgrzewają. Podstawą filozofii autora jest to, by dania były proste, pełne smaków, wykonane z naturalnych składników, a przez to poddane jak najmniejszej obróbce.

Książka składa się z dwóch zasadniczych części – dań na mokro i sucho. Mokre są rzecz jasna zupy, które zgodnie z intencją autor konstruuje warstwowo: baza (20%), warzywa (50%), białka (25%), toppingi (5%), na koniec bulion lub dressing. Jak widzicie wszystko jest tu dokładnie przemyślane. Bazą mogą być makarony, kasze, czy ciepłe warzywa (jak kalafior, cukinia czy dynia). Jeśli chodzi o warzywa Baz używa przynajmniej ich dwóch rodzajów zarówno w wersji surowej, jak i poddanej obróbce termicznej. Duża różnorodność występuje też w produktach białkowych – to w końcu nie tylko mięsa, jaja czy ryby, lecz także jogurty, sery, tofu, soczewica czy orzechy. Toppingi to składniki „podkręcające” smak. Wśród nich warto wymienić marynowane lub sfermentowane warzywa, a także orzechy i nasiona. Celem połączenia wszystkich składników i nadania jej smaku, miskę zalewa się płynem, a więc wywarem lub kremem. Analogicznie postępujemy tworząc dania suche. Tu proporcje są identyczne, choć wywar lub krem zastępowany jest przez sos lub dressing.

Pewnie już zauważyliście, że zupne propozycje Beza dalekie są od długo gotowanych zup, nierzadko rozgotowanych lub zmiksowanych na jednolitą masę. Bliżej im do zup w rozumieniu azjatyckim, niż europejskim. Wszystko po to, by uzyskać danie o zróżnicowanej strukturze i smaku. Co więcej, zmusza nas to tym samym do wybierania produktów świeżych i sezonowych, a przez to zdrowszych i smaczniejszych, bo dostarczanych nam w najlepszym dla nich czasie.

Przekonaliście się? Słusznie, to teraz do dzieła!

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

  • dostęp do wszystkich treści na stronie restauracje-catering.pl,
  • cotygodniową porcję newsów i inspiracji, czyli newsletter Biznes Restauracje & Catering
  • informacje o wydarzeniach organizowanych przez Biznes Restauracje & Catering.

Dziękujemy za docenienie!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych więcej...przez firmę FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, ul. Polska 13 w celach marketingowych, w szczególności na otrzymywanie informacji handlowych pochodzących od FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o. oraz jego kontrahentów drogą elektroniczną na adres e-mail podany w formularzu zgłoszeniowym.

Tagi: #HoReCa, #aktualności

Przeczytaj także:

Piszą 
dla nas:
2014 @ FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
Zdjęcia udostępnia fotolia.pl