Biznes Restauracje & Catering logo
KATEGORIE

W zapomnianym warzywniaku Tomasza Purola [recenzja]

Obecny na poznańskiej scenie kulinarnej nie od dziś, dał się poznać szerszej publiczności biorąc udział i zwyciężając 5. edycję Top Chef. Dziś znów daje o sobie znać, gdyż właśnie na rynku ukazała się jego autorska książka kulinarna, w której przypomina nam na długo zapomniane, a obecnie na nowo odkrywane warzywa.

Topinambur, pasternak, brukiew, jarmuż, kolorowe marchewki i skorzonera, bo o nich mowa, grają pierwsze skrzypce w „Warzywniaku” Tomasza Purola. Podobną rolę odgrywały w dawnej kuchni polskiej, gdyż ta od zawsze obfitowała w warzywa. W końcu XIX i w początkach XX wieku Polacy jadali topinambur, pasternak, brukiew czy skorzonerę, a dowód na to znajdujemy w ówczesnych książkach kucharskich. Co ważne, były to warzywa popularne i łatwo dostępne. Następnie na kilkadziesiąt lat gastronomia wydawałoby się skutecznie o nich zapomniała, by dziś na nowo z pasją je odkrywać i czerpać z nich inspiracje.

Proponowane nam przez Tomasza Purola dania charakteryzuje prostota, elegancja i nowatorskość. To znaki rozpoznawcze tego szefa kuchni, który słynie z umiejętności łączenia smaków i dbałości o szczegóły. Znajdziemy w niej m.in. przepis na krem z brukwi z wędzonym twarogiem i zieloną pietruszką, skorzonerę z chrupkami z kaszy gryczanej i puree z gruszki czy duszoną jagnięcinę zapiekaną pod puree z brukwi. Brzmi zbyt wytwornie i skomplikowanie? Nic bardziej mylnego – nie musimy być Tomaszem Purolem, by przygotować te dania we własnym domu! Ale co ważne, to książka napisana przez szefa kuchni, co widać i co nie jest zarzutem. Otrzymujemy bowiem rzecz przemyślaną, precyzyjną, oszczędną w formie i treści, a przy tym inspirującą, gwarantująca doznania smakowe.

I choć na rynku mnogo jest dziś od „warzywnych” książek kucharskich, ta wypełnia niezagospodarowaną lukę, oferując nam książkę o warzywach bez wegańskiego zadęcia. Warzywa grają główną rolę, lecz pojawiają się w towarzystwie ryb, mięs czy makaronów, dopełniając się wzajemnie. Tomasz Purol proponuje nam niezwykle czyste smaki, które na długo pozostaną w pamięci. Czyste piękno zapomnianych warzyw!

Gratulujemy!

Tomasz Purol, Warzywniak. Zapomniane smaki

Wydawca: Wydawnictwo Pascal

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

  • dostęp do wszystkich treści na stronie restauracje-catering.pl,
  • cotygodniową porcję newsów i inspiracji, czyli newsletter Biznes Restauracje & Catering
  • informacje o wydarzeniach organizowanych przez Biznes Restauracje & Catering.

Dziękujemy za docenienie!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwonišc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogš elektronicznš i telefonicznš w celach marketingowych, w szczególnoœci w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

Tagi: #HoReCa, #aktualności

Przeczytaj także:

Piszą 
dla nas:
2014 @ FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
Zdjęcia udostępnia fotolia.pl