Biznes Restauracje & Catering logo
KATEGORIE

Oj nieładnie, nieładnie

Od razu do rzeczy. Rozmawiałem kilka dni temu z restauratorem, podkreślam restauratorem, a nie właścicielem lokalu gastronomicznego, o sytuacji na poznańskim rynku pracy. Chociaż ten w Polsce nie różni się wcale. Braki kucharzy, bo każdy chce być szefem kuchni, mimo że powinien jeszcze wiele lat się uczyć podstaw, to norma. Podobnie jak kelnerów, których jest jak na lekarstwo.

Co robią owi właściciele? Podkupują załogi. Jeśli walczą o kucharza, to jeszcze gdzieś tam mogę cześciowo usprawiedliwić i to tylko zależy od szefa kuchni, czy kucharza, jak chce kierować swoją karierą, czy jest lojalny. Chociaż to też są mało eleganckie formy.

Jednak to, co mnie zbulwersowało w rozmowie, o której wspomniałem. Chodzą do restauracji podpatrują jak pracuje serwis i przy rachunku dają wizytówki zachęcając do zmiany pracy. Jak wielki trzeba mieć tupet by wejść do czyjegoś domu i próbować ukraść coś cennego. Tak, nie ma innego porównania. 

Stąd, przez takich ludzi (a wiem jakie restauracje to robią i nie są to z tylnych szeregów, ale te z topu) wciąż o gastronomii mówi się, że to nieuczciwy biznes. Tu nie płaci się ludziom, dostawcom, tu oszukuje się na jedzeniu, korzysta się z produktów na granicy przydatności do spożycia itd. Jak myślicie dlaczego? Hejt? Nie, sama sobie branża na to zapracowała. Kilku restauratorów rzeczywistości nie zmieni, kiedy inni działają jak Ci, których wspomniałem powyżej. 

Juliusz Podolski
de'GUSTATOR PR

Skontaktuj 
się z autorem:

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

  • dostęp do wszystkich treści na stronie restauracje-catering.pl,
  • cotygodniową porcję newsów i inspiracji, czyli newsletter Biznes Restauracje & Catering
  • informacje o wydarzeniach organizowanych przez Biznes Restauracje & Catering.

Dziękujemy za docenienie!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwonišc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogš elektronicznš i telefonicznš w celach marketingowych, w szczególnoœci w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

Tagi: #HoReCa, #felieton

Przeczytaj także:

Piszą 
dla nas:
2014 @ FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
Zdjęcia udostępnia fotolia.pl