Biznes Restauracje & Catering logo
KATEGORIE

Kucharze i goście bez świadomości...

W podróży lubię nadrabiać zaległości lekturowe. Jadąc ostatnio do Leszna sięgnąłem po Food & Friends. W tekście o restauracji Bord 13 w Malmoe Robert Jacobsson współwłaściciel i szef kuchni tego gwiazdkowego lokalu mówi: Nigdy nie podałbym swoim gościom ryby, która znajduje się na czerwonej liście, a bardzo mnie smuci, że wielu dobrych szefów i liczne autorytety kulinarne tak właśnie czynią.

Od dwóch lat w różnych mediach piszę by uświadomić tym, którzy decydują o menu, by nie sięgać po zagrożone gatunki ryb. Swego czasu nawet odmówiłem na degustacji zjedzenia halibuta, którego nota bene bardzo lubię. 

Lista nie jest zbyt długa i dostępna jest na stronie Greenpeace (http://www.greenpeace.org/poland/PageFiles/351926/CzerwonaLista2013.pdf). Jakie ryby się tam znalazły: dorsz, halibut atlantycki, halibut grenlandzki, karmazyn pospolity, karmazyn montela, krewetka tropikalna, łosoś atlantycki, miruna, morszczuk, rekin, gładzica, stomia, turbot, sola, tuńczyk, węgorz europejski. Większość zasobów ryb jest nadmiernie eksploatowana, a używane techniki połowu nie są zgodne z zasadami zrównoważonego wykorzystania zasobów morskich.

Greenpeace przygotował listę najbardziej popularnych gatunków ryb dostępnych w Polsce, które są zagrożone wyginięciem lub których połowy lub hodowla związane są z niszczeniem środowiska. Optymistyczna wiadomość jest taka, że gdybyśmy zastosowali się do zaleceń i nie spożywali tych ryb ich populacja wcześniej lub nieco później powróci do stanu, kiedy będzie można je połowiać, oczywiście nie w sposób rabunkowy, ale po prostu z głową...

Dlaczego zatem ryby te trafiają na talerze? Myślę, że problem jest dwojaki. Pierwszy to brak świadomości, że taka lista istnieje, a drugi presja gości, którzy nie wyobrażają sobie by nie mogli zjeść turbota czy tuńczyka. Razem możemy pomóc środowisku, ale tylko wtedy, kiedy chęć zjedzenia jednej z tych ryb będzie mniejsz niż nasza świadomość.

Nie oskarżam nikogo, nie mam pretensji do nikogo, zwracam tylko uwagę na problem.

Juliusz Podolski
de'GUSTATOR PR

Skontaktuj 
się z autorem:

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

  • dostęp do wszystkich treści na stronie restauracje-catering.pl,
  • cotygodniową porcję newsów i inspiracji, czyli newsletter Biznes Restauracje & Catering
  • informacje o wydarzeniach organizowanych przez Biznes Restauracje & Catering.

Dziękujemy za docenienie!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych więcej...przez firmę FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu, ul. Polska 13 w celach marketingowych, w szczególności na otrzymywanie informacji handlowych pochodzących od FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o. oraz jego kontrahentów drogą elektroniczną na adres e-mail podany w formularzu zgłoszeniowym.

Tagi: #HoReCa, #aktualności

Przeczytaj także:

Piszą 
dla nas:
2014 @ FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
Zdjęcia udostępnia fotolia.pl