Biznes Restauracje & Catering logo
KATEGORIE

Jasny przekaz

Moim konikiem, a także "zboczeniem" zawodowym jako dziennikarza, a obecnie także PR-owca, jest jasny komunikat, klarowny przekaz. Uświadomiłem sobie to w związku z ostatnimi atakami na obcokrajowców prowadzących głównie biznesy gastronomiczne, a szczególnie tych, którzy różnią się barwą skóry.

Natchnął mnie też rysunek z galerii andrzejrysuje.pl .Chłopiec pijący mleko pyta się Psingwina, co to jest tolerancja. Ten mu odpowiada. - Jeśli nie tolerujesz laktozy, to po prostu nie pijesz mleka, a nie golisz łeb i ganisz po mieście, krzycząc „Jeb... Krowy”.

Jasny przekaz... Otóż jeśli mam czarną kurtkę, glany i jeszcze jakieś tam inne opaski na ręku i chcę Polski dla Polaków, to co jem każdego dnia? Jem: kotlet schabowy, kotlet mielony, pomidorową, ogórkową, zrazy, placki ziemniaczane. Nie, prawdziwy mocny charakter je kebab, gyros i inne podobne fast foodowe wynalazki. No i właśnie tu jest zachwiany komunikat. Bo ja do końca nie wiem, czy ten gość jest prawdziwym Polakiem, czy tylko takim malowanym na określone okazje czytaj zadymy.

Przekładając to na PR restauracji, o czym już nie raz mówiłem. Nie można się nazywać U mamy i serwować risotto, pizzę, chyba że mama jest mammą i pochodzi z Neapolu. Nie można się nazywać Bueno Appetit i serwować zrazy radziwiłłowskie? Dlaczego, bo ten, co chce zjeść zraz, nie wejdzie nigdy do włoskiej restauracji, jak sugeruje nazwa, albo może się przestraszyć tego, co dostanie na talerzu, za nim jeszcze spróbuje.

Komunikując się z gościem, zawsze wysyłajmy mu jasne hasła, od nazwy restauracji po to, co piszecie na FB czy Instagramie lub na www. Jeśli proponujemy w karcie kotleta schabowego, to nie ukrywajmy go pod nazwą schab panierowany, mimo że niby to jest to samo, chociaż wyobraźnia pracuje mi w innym kierunku. Spotkałem się z taką pozycją w menu jednej z restauracji. Smakosz schabowego nie odczyta tej subtelności, a umieszczenie dania pod taką ukrytą nazwą, by usprawiedliwić, że się serwuje polską kuchnię, jest komunikatem podobnym, jak włączenie lewego kierunkowskazu skręcając w prawo. No przecież włączyłem Panie władzo...

Juliusz Podolski
de'GUSTATOR PR

Skontaktuj 
się z autorem:

Co otrzymasz po podaniu adresu e-mail?

  • dostęp do wszystkich treści na stronie restauracje-catering.pl,
  • cotygodniową porcję newsów i inspiracji, czyli newsletter Biznes Restauracje & Catering
  • informacje o wydarzeniach organizowanych przez Biznes Restauracje & Catering.

Dziękujemy za docenienie!

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwonišc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogš elektronicznš i telefonicznš w celach marketingowych, w szczególnoœci w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

Tagi: #HoReCa, #felieton

Przeczytaj także:

Piszą 
dla nas:
2014 @ FORUM MEDIA POLSKA Sp. z o.o.
Zdjęcia udostępnia fotolia.pl