Inteligentne systemy gotowania w profesjonalnych kuchniach. Aby zrównoważone zarządzanie było skuteczne

Zrównoważony rozwój nabiera coraz większego znaczenia również w gastronomii - w końcu dla wielu gości odpowiedzialne wykorzystanie zasobów stanowi kryterium, według którego wybierają lokalizację i jedzenie. I nie zapominajmy: restauracje, firmy cateringowe i hotele mogą zaoszczędzić dużo pieniędzy, działając w sposób zrównoważony.

2020-09-14 09:48:19

Aby wzmocnić branżę gastronomiczną również pod względem zrównoważonego rozwoju, Rational opracował dwa nowe systemy gotowania: iCombi Pro, piec konwekcyjno-parowy oraz iVario, który pracuje z ciepłem kontaktowym. Dzięki inteligentnym funkcjom, a także innowacyjnej technologii, oba urządzenia w widoczny sposób oszczędzają zasoby, zwiększają wydajność w kuchni, a tym samym produkują w sposób zrównoważony.

- Dla Rational oczywiste jest, aby działać w sposób zrównoważony i wspierać w tym swoich klientów - mówi Anna Pycińska, Dyrektor Marketingu RATIONAL w Polsce. Podstawą są systemy gotowania, które wyróżniają się stale rosnącą wydajności połączoną z coraz mniejszym zużyciem zasobów. W liczbach: dzięki nowemu iCombi Pro 20-2 / 1 można przygotować do 50% więcej kawałków łososia i do 50% więcej mrożonych kawałków ziemniaków w jednym załadunku w porównaniu z poprzednim modelem. W przypadku frytek ilość może nawet się podwoić. Fakt, że iCombi Pro otrzymał międzynarodową nagrodę EnergyStar pokazuje, że jest również energooszczędny. 

- Nasze piece konwekcyjno-parowe są nagradzane za zarządzanie energią od czasu wprowadzenia odpowiedniej kategorii w 2011 r. W przypadku tego znaku wartości są określane przez niezależne laboratorium zarejestrowane w Agencji Ochrony Środowiska (EPA) zgodnie z Normą ASTM (Amerykańskie Towarzystwo Badań i Materiałów). Wyniki zostały potwierdzone w praktycznym projekcie Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Zurychu”. Dalej komentuje: „34% mniej energii elektrycznej i 53% mniejsze zużycie wody, przy większym zakresie kulinarnym, wyraźnie przemawia do stosowania wielofunkcyjnych systemów gotowania w praktyce kuchennej - mówi Anna Pycińska. 

Ponadto mniejsze straty surowca sprawiają, że ​​piec konwekcyjno-parowy jest ekologicznym członkiem zespołu kuchennego. Dzieje się tak, ponieważ gotowanie na parze w połączeniu z krótszym czasem gotowania zmniejsza utratę wilgoci w mięsie nawet o 30% w porównaniu z konwencjonalnymi metodami gotowania. W rezultacie w kuchni potrzeba mniej surowców. Co z kolei oznacza krótszy czas produkcji, mniej przetwarzania i mniejszy transport żywności.

iCombi Pro również zdobywa punkty dzięki nowym tabletkom myjącym: nie zawierają fosforanów, są o połowę mniejsze od poprzednich i potrzebna jest tylko połowa ilości poprzednich tabletek. Oczywiście plus dla natury, który opłaca się również dla gastronomii.

Ale iVario osiąga również wysoką wydajność. Każda kadź jest podgrzewana przez kilka ceramicznych elementów grzejnych, które z kolei są sterowane indywidualnie i zgodnie z wymaganiami. Rezultaty charakteryzują się nie tylko wyjątkową jednorodnością przy częściowym i pełnym załadowaniu, ale także niskim zużyciem energii w porównaniu z konwencjonalnymi metodami gotowania. Liczby robią wrażenie: do 100% większa wydajność wypiekania, do 40% niższe zużycie energii, do 70% niższe zużycie wody i do 35% dalsze skrócenie czasu gotowania dzięki opcji gotowania pod ciśnieniem.

Jednak zrównoważony rozwój w Rational odnosi się nie tylko do urządzeń, ale bierze pod uwagę całą firmę. Produkcja, logistyka i budynki muszą regularnie spełniać międzynarodową normę ISO. Zarządzanie jakością jest poddane testom od 1996 r., zarządzanie środowiskowe od 2010 r., a zarządzanie energią od 2016 r. Kolejna zaleta konsekwentnego przedsiębiorczego działania: w ciągu ostatnich 10 lat ogólnofirmowy ślad CO2 był stale zmniejszany i do 2019 r. zmniejszył się o połowę w porównaniu z rokiem 2010.

- Posiadając certyfikaty, możemy udowodnić, że przyczyniamy się do zarządzania środowiskowego profesjonalnych kuchni - dodaje Anna Pycińska.

GALERIA

ZNAJDŹ NAS: