Steak Advisors – ciekawa propozycja dla branży kulinarnej i nie tylko!

Ruszył właśnie doradczy projekt Steak Advisors. Platforma skierowana do branży HoReCa, czyli szefów kuchni, restauratorów oraz do dystrybutorów, przetwórców i producentów mięsa i ryb jak również do domowych amatorów. Steak Advaisors to połączenie przede wszystkim dużego doświadczenia kulinarnego, zarządzania restauracją oraz kompetencjami rozwoju biznesu gastronomicznego przy umiejętnym wykorzystaniu narzędzi marketingowych. 

2020-05-28 11:52:28

Mięso stało się produktem, wokół którego narosło wiele mitów. Jego hodowla i przetwórstwo budzi wiele kontrowersji. Aby rozwiać te wątpliwości, niezbędne jest podniesienie świadomości konsumenckiej i producenckiej. Obecnie, wiedza i urządzenia pozwalają na kontrolowanie procesów obróbki mięsa mechanicznej oraz mikrobiologicznej.    

Sezonowanie ryb i mięsa na steki, wymusza odpowiednią selekcję surowca, a co za tym idzie dbałość o jego dobrostan. Ekonomiczne, etyczne i proekologiczne podejście do przetwarzania żywności stało się nie tylko modą czy biznesem, ale też koniecznością.  Do osiągnięcia najlepszych rezultatów, adekwatnych do jakości surowca, niezbędna jest wiedza o procesach zachodzących podczas całego procesu hodowli, uboju, przechowywania, obróbki i przygotowywania mięsa ryb, zwierząt rzeźnych i dziczyzny.

Tytułowe steki to produkt premium. Nie można jednak zapomnieć o częściach zwierzęcia, które na steki się nie nadają. Często dostarczają nam one więcej radości z jedzenia niż nudna i droga polędwica. Jest wiele elementów zwierzęcia, z których steki są nieoczywiste, bo trzeba mieć wiedzę na temat ich rozbioru i przygotowania.  

Jak widać twórcy Steak Advisors mają duże pole do popisu i są gotowi podzielić się swoim ponad 50-letnim doświadczeniem w branży HoReCa i chcą obalić pewne meaty oraz potwierdzić wiele factów. Zakres ich doradztwa jest podzielony na kilka obszarów, tak aby dopasować je do aktualnych potrzeb rynku i swoich klientów. 
 
Sezonowanie mięsa i sprzedaż steków, stało się popularną propozycją w polskich restauracjach, gdzie szefowie kuchni swoje kompetencje w tym zakresie wykorzystują, aby uatrakcyjnić menu swojej restauracji. Niestety często sprawia im to problemy a wtedy do akcji może wkroczyć zespół Steak Advisors i dopracować krok po kroku dojrzewanie mięsa, aby przyniosło to odpowiedni efekt a co najważniejsze zapewniło gwarantowaną powtarzalność.  

Steak Advisors mają szeroki wachlarz pomysłów bazujących na ogromnym doświadczeniu, które mogą być doskonałym wsparciem dla inwestorów w tych trudnych czasach - w trakcie i po pandemii - przy zmianie profilu ich działalności i chęci przemodelowania dzisiejszego biznesu, by odnaleźć się w nowej, gastronomicznej rzeczywistości.  Steak Advisors gwarantują oszczędność czasu i budżetu oraz proponują rozwiązania na miarę Waszych potrzeb i możliwości, ponieważ już wcześniej zjedli na tym zęby, by dzisiaj przepracowanym know how dzielić się od ręki. 
 
Wyróżnieniem oferty Steak Advisors jest edukacja w obszarze sezonowania mięsa, nie tylko wołowego, ale również wieprzowego, dziczyzny, drobiu oraz ryb.  Dla profesjonalistów i wielbicieli protein powstała Steak Academy, w której można poznać metody rozbioru, przechowywania, sezonowania i marynowania oraz przygotowania wyrobów oraz potraw z ryb i mięsa.  

Twarzą projektu jest Adam Chrząstowski, szef kuchni i konsultant HoReCa, który o stekach, sezonowaniu mięsa i kulinariach przez duże K wie niemalże wszystko. Doświadczenie zdobywał w Polsce i za granicą, wielki autorytet w branży gastronomicznej, stoi na czele Akademii Bocuse d’Or Poland. Należy podkreślić, iż Adam jest jednym z prekursorów dojrzewających steków w Polsce.

- Zapraszamy do współpracy podczas, której wprowadzimy Was w świat szacunku dla zwierzęcia. Pokażemy w jaki sposób uzyskać optymalny produkt dla potraw Waszej kuchni.  W sezonowaniu liczy się wiele czynników, które stanowią swoisty łańcuch. Ważne, aby każde jego ogniwo było mocne. Do tego potrzebna jest wiedza, uwaga, cierpliwość i szacunek – powiedział Adam Chrząstowski. 
 
Steak Advisors to to również usługi marketingowe i public relations, które przełamią klasyczne meaty twierdzące, że tylko www i social media są kluczem do sukcesu w biznesie restauracyjnym.  
 
Steak Advisors to również platforma edukacyjno – consultingowa, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno prowadzący biznes restauracyjny jak i miłośnik steków.  To również doskonałe miejsce dla producentów i dystrybutorów, którzy chcieliby przybliżyć swoja ofertę zarówno branży HoReCa jak i domowym mistrzom grillowania.  
 
Na świecie liczba fanów dobrego jedzenia, w tym naprawdę dobrych steków ciągle rośnie.  Podsumowując, Steak Advisors to bez wątpienia wielcy miłośnicy steków!  To ich wiedza i w sumie ponad 50-letnie doświadczenie sprawiło, że powołali do życia swój pomysł, który już na starcie spotkał się z dużym zainteresowaniem. 
 
Zespół Steak Advisors jest w pełnej gotowości do wsparcia Państwa biznesu! Więcej szczegółów na naszej stronie internetowej www.steakadvisors.com 
 
Biuro prasowe: Steak Advisors 
 

GALERIA

ZNAJDŹ NAS: