Restauracje i kawiarnie prowadzone w zgodzie z naturą

Nenpo to innowacyjna firma, która sprzedaje i serwisuje używane urządzenia gastronomiczne. Kompleksowo wyposażają kawiarnie i restauracje w najlepsze sprzęty i meble technologiczne, pochodzące najczęściej z demontażu innych lokali. Z jej pomocą wielu restauratorów może zaoszczędzić do 2/3 kosztów zakupy wyposażenia lokalu, a dodatkowo przyczynić się do rozwoju gospodarki cyrkularnej.

2019-12-02 11:35:31

Czy naprawdę jest potrzeba bycia eko? Zdaniem założycieli Nenpo, Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDGs) stają się coraz ważniejsze w środowisku biznesowym. W Polsce co roku produkowanych jest 10 mln t śmieci, a tylko kilka procent poddaje się odzyskowi. Wielu właścicielom restauracji wydaje się, że kupno nowego urządzenia to najlepsze rozwiązanie. Co ciekawe, coraz częściej okazuje się, że o wiele bardziej opłacalne byłoby kupno używanego sprzętu gastronomicznego z wyższej półki z gwarancją.

Dla przykładu nowy piec kosztuje 19 000 zł netto, a ten sam używany piec po gruntownej renowacji będzie kosztował 6000 zł netto, czyli ok. 1/3 ceny nowego. Oczywiście, żeby faktycznie zaoszczędzić, należy wybrać profesjonalny serwis, który pozwoli na zachowanie 95% walorów użytkowych urządzenia. Pozostałe 5% to walory estetyczne, jednak decydując się na serwis urządzenia w nenpo, można z korzystać z dodatkowych usług i np. dostosować kolor urządzenia do wystroju swojego lokalu.

Nenpo i gospodarka cyrkularna

- Od początku istnienia naszej firmy staramy się spełniać nie tylko oczekiwania naszych klientów, ale również otaczającego nas środowiska. W naszej firmie głęboko wierzymy, że mnóstwo sprzętów, które wydają się zbędne, mogą posłużyć kolejnym właścicielom, zgodnie z zasadami gospodarki cyrkularnej. Pomagamy restauratorom zmniejszać koszty wyposażenia gastronomicznego, sprzedając używane urządzenia najlepszych producentów z gwarancją najwyższej jakości i pracy przez kolejne długie lata, jednocześnie dbając o nasze środowisko – mówi Marek Staniak, prezes Nenpo Sp. z o.o.

Nie wyrzucaj, sprzedaj lub serwisuj

Dużą zaletą Nenpo jest profesjonalny serwis gastronomiczny obejmujący lokale w całej Polsce oraz powoli również w Europie. Korzystając z usług Nenpo, właściciele punktów gastronomicznych mogą liczyć na szybką naprawę usterki na miejscu lub wstawienie urządzenia zastępczego na czas trwania serwisu. Serwisanci są wyszkoleni i certyfikowani, co daje gwarancję faktycznej naprawy urządzeń.

– Każdego dnia dostarczanych jest do nas wiele urządzeń wymagających serwisu. Są to urządzenia zarówno kilku- czy kilkunastoletnie, jak i nowe. Starsze urządzenia mają inną budowę i są dużo mniej awaryjne. Zawierają mniej elektroniki, podzespołów, ich konstrukcja jest trwalsza, bo składają się z materiałów o wyższych parametrach. W nowych urządzeniach często spotykane są moduły, które wymagają wymiany w całości, co znacznie podnosi koszt naprawy, a po pewnym czasie może nawet przekroczyć cenę używanego urządzenia. U nas każde urządzenie przechodzi restrykcyjną kontrolę jakości przed sprzedażą. Uważam, że należy dobrać sprzęt pod rzeczywiste potrzeby użytkownika, bo nie warto przepłacać – mówi Łukasz Ambrozik, kierownik serwisu nenpo.

GALERIA

ZNAJDŹ NAS: