Kinga Pienińska oficjalnym partnerem ceremonii wręczenia Plakiet Przewodnika Michelin

20 listopada w Warszawie oraz 21 listopada w Krakowie odbyła się ceremonia wręczenia Plakiet Przewodnika Michelin 2019 Main Cities of Europe, współorganizowana przez Prezydenta Akademii Gastronomicznej w Polsce Macieja Dobrzynieckiego – Partnera Przewodnika Michelin. Prestiżowe wyróżnienie pozwoli klientom zidentyfikować restauracje, które znalazły się w czerwonym Przewodniku. Kinga Pienińska jako jedyna woda mineralna była Oficjalnym Partnerem tego wydarzenia.

2019-11-25 13:38:31

W ostatnią środę oraz czwartek, po raz trzeci na polskim rynku gastronomicznym, odbyła się ceremonia wręczenia Plakiet Przewodnika Michelin Main Cities of Europe. 52 polskie restauracje wyróżnione w Przewodniku Michelin na 2019 rok otrzymały charakterystyczne czerwone tabliczki, będące potwierdzeniem przynależności do grona ponad 20 000 najlepszych restauracji na świecie.

– Plakiety Przewodnika Michelin to dekoracyjne elementy zaprojektowane i wykonane przez Michelin po raz 3 w historii polskiej gastronomii. Pozwolą klientom zidentyfikować restauracje wyróżnione w Przewodniku Michelin 2019 Main Cities of Europe. Sam projekt „Michelin Plaques” na świecie wystartował 4 lata temu. W 2017 roku Plakiety zostały wyprodukowane po raz pierwszy także dla Polski – opowiada Maciej Dobrzyniecki, Prezydent Akademii Gastronomicznej w Polsce.

Wyróżnienia dla lokali zostały wręczone podczas uroczystych kolacji: 20 listopada w Restauracji Amber Room w Pałacu Sobańskich w Warszawie oraz 21 listopada 2019 roku w Krakowie w Restauracji Hotelu Stary - Trzy Rybki. Wyjątkową rangę wydarzenia podkreślała obecność gości specjalnych.

W Warszawie była to Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Anna Krupka, a także J. E. Ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce Francisco Javier Sanabria Valderrama. Do Amber Room zawitał też Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk. Natomiast w krakowskim Hotelu Starym można było spotkać zastępcę Prezydenta Miasta Krakowa Annę Korfel-Jasińską oraz Dyrektora Instytutu Cervantesa w Krakowie Fernando Martínez-Vara de Rey.

Oprócz wyśmienitych przysmaków, przygotowanych przez szefów kuchni Kamila Rzechowicza i Krzysztofa Żurka, na stołach zagościła Kinga Pienińska. Jako jedyna marka wody obecna podczas wydarzenia była serwowana uczestnikom obu spotkań.

– Wybór Kingi Pienińskiej na oficjalnego partnera ceremonii był dla nas naturalny. Marka wielokrotnie nagradzana za jakość i smak w Polsce oraz za granicą stanowiła doskonałą oprawę dla prestiżowego spotkania w gronie championów polskiej gastronomii – mówi Dobrzyniecki.

Kinga Pienińska była kilkukrotnie doceniona przez International Taste Institute z Brukseli za swój delikatny i niepowtarzalny smak. Ostatni raz w 2019 roku trzema złotymi gwiazdkami za wodę niegazowaną oraz dwiema złotymi gwiazdkami za wodę gazowaną i lekko gazowaną.

– W środowisku gastronomicznym gwiazdki przyznawane w konkursie Superior Taste Award uchodzą za porównywalne do 3-gwiazdkowej skali oceny według słynnego przewodnika Michelin. Takie wyróżnienie dla Kingi Pienińskiej w kategorii wód niegazowanych pokazuje jak wysoko cenią ją europejscy znawcy sztuki kulinarnej – tłumaczy Monika Bielka-Vescovi, ekspert z zakresu sztuki sommelierskiej w Polsce.

GALERIA

ZNAJDŹ NAS: