Zespół z Hotelu Andersia Poznań w finale Kulinarnego Pucharu Polski

1 lipca odbył się siódmy z konkursów nominowanych do Kulinarnego Pucharu Polski – Ogólnopolski Konkurs Kulinarny „Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś”. Jego zwycięzcami zostali Emil Klimas i Dominik Świątecki.

2019-07-03 09:16:49

W tym roku, w Hotelu BoniFacio, odbyła się już 11. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego „Kuchnia Polska Wczoraj i Dziś”. Organizatorami spotkania byli Stefan Birek i Konrad Birek.

Do rywalizacji przystąpiło 11 ekip z całej Polski. Zawodnicy musieli przygotować na przystawkę tatara oraz majonez według autorskiego pomysłu, a także danie główne z wykorzystaniem kurczaka kukurydzianego, sera Bursztyn oraz sezonowych dodatków.

Zadania konkursowe oparte zostały na prostych składnikach, ale mimo wszystko były wymagające. Poprzeczkę wysoko postawiło również profesjonale jury, w skład którego wchodzili: Adam Michalski (Przewodniczący Jury), Mirosław Szajkowski, Mirosław Reszczyk, Kuba Winkowski (National Chef of the Year 2019 w Wielkiej Brytanii), Witek Iwański (zwycięzca Kulinarnego Pucharu Polski w 2006 roku) oraz Jarosław Walczyk. Nad przebiegiem technicznym konkursu czuwali natomiast: Grzegorz Birek i Bartosz Peter – zwycięzca Kulinarnego Pucharu Polski 2017 i 2018).

Największe uznanie jurorów zdobyli Emil Klimas i Dominik Świątecki z Hotelu Andersia w Poznaniu. Ekipa ta stanęła nie tylko na najwyższym podium, ale otrzymała także nominację do tegorocznej edycji Kulinarnego Pucharu Polski. Na kolejnych miejscach uplasowali się: Michał Grzegorek i Agnieszka Piekarczyk z Puro Hotel Kraków Kazimierz – II miejsce oraz Maciej Małecki i Marcin Nowak z Puro Hotel Warszawa – III miejsca.

Przed Emilem Klimasem nowe wyzwanie – przygotowania do Kulinarnego Pucharu Polski, którego finał odbędzie się 1-2 października 2019 podczas Międzynarodowych Targów Gastronomii
i Wyposażenia Hoteli POLAGRA GASTRO / INVEST HOTEL. Więcej informacji na www.kpp.mtp.pl oraz na fanpage’u konkursu.

ZNAJDŹ NAS: