Kuchnia bałkańska po poznańsku

Najlepsi poznańscy szefowie kuchni od lat spotykają się podczas niezwykłej kolacji, by 2-3 razy do roku wspólnie podejmować gości. Tym razem do grona gospodarzy wieczoru dołączy dwóch szefów kuchni reprezentujących Albanię i Serbię.

2019-05-08 13:28:14

Kolacja w restauracji Nifty no. 20 (PURO hotel) organizowana jest przez grupę znanych i cenionych Poznańskich szefów kuchni, związanych z inicjatywą “Poznańscy Kucharze Razem”. Niezwykłe menu zostanie przygotowane wraz z zaproszonymi specjalnie na ten wieczór szefami kuchni z Albanii i Serbii. Kolację Bałkańscy i Poznańscy Szefowie Kuchni Razem przygotuje ośmiu poznańskich szefów kuchni i dwóch gości z zagranicy. Kolacja odbędzie się w restauracji Nifty no. 20 (Hotel PURO) w dniu 9 maja o godzinie 19:00. Towarzyszyć jej będzie pairing bałkańskich win.

Gośćmi kolacji będą:

Uros Urosevic – Serbski Szef Kuchni z dużym doświadczeniem w branży hotelarskiej. Obecnie jest prezesem kapituły serbskiej w World Master Chefs Society, założycielem Serbskiego Stowarzyszenia Master Chef oraz założycielem i prezesem Euro-toques Serbia. Uros Urosevic jest jednym z najbardziej szanowanych serbskich szefów kuchni, którzy od lat starają się rozwijać kuchnię lokalną i jej promocję za granicą. Jest także byłym prezesem Serbskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i byłym wiceprezesem Federacji Kulinarnej Serbii. Urosevic to pierwszy szef kuchni z Serbii, który został przyjęty do najbardziej prestiżowych stowarzyszeń kulinarnych – World Master Chefs Society. Stowarzyszenia, które ze względu na liczne zasługi oraz działalność jego wybitnych członków, zdobyło tytuł najbardziej prestiżowego i wiodącego międzynarodowego stowarzyszenia kucharzy. W swojej karierze był także członkiem jury jako międzynarodowy sędzia kulinarny z licencją WACS (World Association of Chefs). Na prestiżowych międzynarodowych konkursach zdobył kilka nagród, zarówno indywidualnie, jak i z zespołami, które prowadził. Obecnie jest honorowym członkiem kilku stowarzyszeń szefów kuchni w całej Europie. Przez kilka ostatnich lat jest członkiem jury degustacyjnego w ITQI (International Taste & Quality Institute) w Brukseli.

Chef Arjan Ceka – Albański Szef Kuchni z wieloletnim kulinarnym doświadczeniem. Swoją zawodową praktykę rozpoczął w Anglii, gdzie w latach 1999-2007 pracował jako asystent kucharza, a następnie Szef Kuchni, w restauracjach w Cardiff oraz Nottingham. Kolejno przez okres dwóch lat pracował jako Szef w kilku restauracjach we Francji. Od 2009 do 2013 roku doświadczenie zawodowe zdobywał jako Szef Kuchni w kolejnych restauracjach, zarówno w Albanii, jak i i na całym świecie. Od 2012 roku do chwili obecnej pełni rolę Profesora w Instytucie Kulinarnym „NERANXI” w Tiranie. Obecnie Arjan pracuje jako Szef Kuchni w “Royal” Gastronomy Institute oraz Executive Chef w Santa Quaranta Premium Resort, a także prowadzi własną restaurację Vila 77.

Gospodarzem kolacji będzie Sergiusz Hieronimczak. Kwalifikacje zdobył w prestiżowym Westminster Kingsway College w Londynie, posiada również Advanced Diploma in Culinary Arts Kitchen/Larder. Przez ponad 10 lat szlifował swoje umiejętności w londyńskich restauracjach. Należały do nich Hotel Mandarin Oriental, Hotel Wyndham Grand on Chelsea Harbour, 606 Club oraz takie restauracje jak Payton Byrne, Grambles i wiele innych. Przez 10 lat był redaktorem działu kulinarnego w polonijnym tygodniku Cooltura. Po powrocie z Wielkiej Brytanii pracował w Poznaniu w Zagrodzie Bamberskiej jako Szef Kuchni. Był też Szefem do Spraw Rozwoju w firmie Unilever Polska Sp. z o.o. Następnie przez rok zajmował się rozwijaniem gastronomi w firmie Holliday Park & Resort nad polskim morzem. Od sierpnia 2018 jest pełni funkcje Executive Head Chef w restauracji NIFTY no 20 w Hotelu PURO w Poznani Najbardziej lubi kuchnię klasyczną, śródziemnomorską i fusion. Jest obrońcą pełnej złych skojarzeń kuchni angielskiej. Uwielbia historię, szczególnie tę związaną z rozwojem gastronomii. Był finalistą V edycji Top Chef Polska.

Przystawkę rybną przygotują:

Tomasz Purol – zwycięzca 5. edycji programu Top Chef. Aktualnie szef kuchni restauracji Blow Up Hall 5050 Hotel w Poznaniu, wcześniej szef kuchni restauracji Concordia Taste. Zdobywca brązowego medalu na Olimpiadzie Kulinarnej w Erfurcie (2012 r.) oraz Kulinarnego Pucharu Polski (2007 r.).

Dawid Łagowski – finalista znanego programu kulinarnego Top Chef. Na co dzień szef kuchni w Pałac Mierzęcin, rekomendowanej przez Slow Food Polska.

Przystawkę mięsną zaserwują:

Michal Kuter – absolwent prestiżowej szkoły kulinarnej Westminster Kingsway College. Współtworzył książkę „Anglia kucharska rzeczywistość”. Na co dzień prowadzi Restauracja A NÓŻ WIDELEC – wyróżnioną przez Żółty Przewodnik Gault&Millau.

Dawid Klimaniec – kucharz z 14 letnim doświadczeniem, kreatywny zwolennik naturalnych smaków w nie oczywistej odsłonie. Jest laureatem wielu konkursów kulinarnych m. in. Cieszyńskie Smaki, Międzynarodowy festiwal Pstrąga czy Mistrzostw Polski w podawaniu Baraniny. Obecnie Szef Kuchni w Restauracja FIGA w Plewiskach.

Zupę przygotują:

Patryk Dziamski – Szef Kuchni i właściciel Restauracja Aroma by Patryk Dziamski, doradca kulinarny nastawiony na odkrywanie nowych trendów kulinarnych. Uczestnik 4 edycji programu Top Chef. Manager kuchni Kina Kulinarnego Transatlantyk w latach 2013-2018r. Twórca Dziamski Concept Rest, który z powodzeniem otwiera i oddaje gotowe projekty gastronomiczne w całej Polsce.

Tomasz Zdrenka – Szef Kuchni Restauracje Garden City w Międzynarodowe Targi Poznańskie, gdzie mieści się 5 designerskich restauracji utrzymanych w odmiennej stylistyce. Zwycięzca Kulinarnego Pucharu Polski oraz laureat wielu międzynarodowych konkursów kulinarnych.

Amuse bouche należeć będzie do:

Jakub Ignyś – z gastronomią związany od 16 lat. Swoje pierwsze kroki stawiał w Hotelu Meridian***, gdzie poznał fundamenty dobrej kuchni. Po maturze wyjechał na Grecka wyspę Kreta do pracy w kuchni w Hotelu Mikri Poli*****. Doświadczenie zdobywał również w Poznańskich hotelach tj. Campanile**, Andersia Hotel**** czy Puro Hotel****. Najważniejsze dla Jakuba w kuchni to jego zespół i najwyższej jakości produkty. W 2015 zwyciężył konkurs „Wielkopolski Kucharz Roku”. Od 2016 roku Jakub jest w projekcie „Poznańscy kucharze razem” w którym wspólnie z Szefami kuchni wspierają się i rozwijają Poznańska Gastronomię. Chętnie się dzieli swoim doświadczeniem, ścisłe współpracuje z ZSG w Poznaniu gdzie szkoli młodzież i nauczycieli. Czas wolny spędza w domu, w rodzinnym gronie.

Jakub Kasprzak – miłośnik mieszanki stylów kulinarnych swą wiedzę zdobywał m.in. w Kanadzie, USA, Grecji, Norwegii. Kuchnia Jakuba to nic innego jak równowaga dwóch światów: nowoczesnego połączenia smaków oraz francuskiej filozofii gotowania, wyniesiona od samego Poula Bocuse'a pod którego skrzydłami Jakub szkolił sie w roku 2008.

Deser przygotują:

Artur Skotarczyk – wyróżniony przez Gault&Millau Tour 2016 i uhonorowany tytułem Szefa Roku 2016. Tworzy i prowadzi kuchnię w Restauracja MUGA.

Dominik Narloch – Szef Kuchni restauracji Restauracja Cucina w City Park Hotel & Residence. W kuchni najważniejsze dla niego są naturalność i sezonowość. Bardzo chętnie przygotowuje dania z produktów, które sam zebrał i przygotował od początku do końca. Inspirują go przeciwieństwa, które w jego interpretacji brzmią zgodnie – słodycz i gorycz, zimne i gorące.

Wieczór poprowadzi nie kto inny jak Hubert Gonera, właściciel firmy Landbrand z Poznania. Uważa, że w kulinariach zapisana jest historia i tradycja regionów i miast, dlatego przez kulturę stołu poznajemy autentyczność lokalną. Twórca wielu szlaków i projektów kulinarnych w Polsce w tym Szlaku Kulinarnego Centrum Gdyni, Białostockiego Szlaku Kulinarnego, Poznańskiego Szlaku Kulinarnego – Kulinarny Poznań, Szlaku Kulinarnego Smaki Gdańska. Swoją wiedzą wspierał rozwój następujących szlaków kulinarnych: Szlak kulinarny po Opolski Biftyj, Podkarpackie Smaki, Dolnośląskie Smaki, Szlaku Jabłkowy w Warce, Podlaskie Smaki, Pomorskie Prestige. Członek Rady Programowej Konsorcjum „Polskie Szlaki Kulinarne” akredytowanego przy Polskiej Organizacji Turystycznej. Jego pomysłem jest ogólnopolska impreza Noc Restauracji – Smaki Polski, która od 2012 roku promuje polskie smaki najwyższej jakości w restauracjach na terenie całego kraju, a marzeniem jest wypromowanie polskiej kuchni, tak aby stała się modna w kraju i daleko poza jego granicami.

Miejsce: Restauracja NIFTY No. 20, ul. Żydowska 20, Poznań

Termin: 9 maja 2019, godzina 19:00

Menu: 7 dań degustacyjnych

Cena: 190 zł

Zakup biletów:

https://v6.upperbooking.com/pl/booking/voucher/wrap/purohotelpoznan/155863

Organizatorem wydarzenia jest PLOT - Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Pozostali organizatorzy:

– Miasto Poznań

– Poznańscy Kucharze Razem

– Restauracja NIFTY No. 20

ZNAJDŹ NAS: