Business Restaurant Academy po raz pierwszy, ale nie ostatni!

Za nami pierwsza edycja profesjonalnej konferencji warsztatowej Business Restaurant Academy, skierowanej zarówno do menedżerów, jak i szefów kuchni. W dniach 8–9 kwietnia w hotelu Novotel Poznań Centrum odbyły się merytoryczne prelekcje, panele dyskusyjne, inspirujące pokazy live cooking oraz warsztaty tematyczne w kameralnych grupach. Zobaczcie, jak wydarzenie wyglądało oczami redakcji magazynu „Biznes Restauracje & Catering”.

2019-04-18 07:47:33

Jedno jest pewne – takiego wydarzenia w branży gastronomicznej w Polsce jeszcze nie było! Konferencję Business Restaurant Academy skierowaliśmy zarówno do menedżerów restauracji, jak i szefów kuchni. Program podzieliliśmy na dwa, sprofilowane dni: pierwszego dnia merytoryczne prelekcje oraz panele dyskusyjne, drugiego dnia warsztaty tematyczne w kameralnych grupach. Jednak od początku! 8 kwietnia pracowaliśmy od rana, by o godzinie 9.00 zakończyć rejestrację i powitać wszystkich przybyłych uczestników.

Nikodem Pankowiak przedstawił plan konferencji i zaprosił gości do udziału w pierwszej prelekcji, którą poprowadzili Rafał Wronka i Piotr Rogowski. Wystąpienia prelegentów zostały przygotowane w profesjonalny, ale zarazem humorystyczny sposób. Uczestnicy dowiedzieli się, jak zintegrowany i zmotywowany zespół może wpłynąć na wynik finansowy ich lokalu. Następnie przyszedł czas na pierwszą przerwę kawową. W korytarzu hotelu Novotel Poznań Centrum słychać było głośne rozmowy, a goście wymieniali się nie tylko wizytówkami, ale również swoimi spostrzeżeniami oraz trudnościami, z którymi mierzy się każdy właściciel restauracji.

Druga prelekcja podczas Business Restaurant Academy należała do pań! Marta Panfil podzieliła się z uczestnikami tym, jak efektywnie wykorzystywać media społecznościowe w promocji restauracji. Z kolei Joanna Ochniak opowiadała o zaletach udziału pracowników w konkursach kulinarnych. Następnie przyszedł czas na pierwszą dyskusję, do której zasiedli: Patryk Dziamski, Ernest Jagodziński i Sebastian Krauzowicz. Szefowie kuchni dyskutowali o skutecznym zarządzaniu i efektywnej promocji restauracji. Debatę moderował – niezastąpiony w tej roli – Tomasz Purol. Po tak solidnej dawce wiedzy zaprosiliśmy uczestników konferencji na pokaz mistrza – live cooking w wykonaniu Tomasza Jakubiaka wypadł znakomicie!

Po przerwie kawowo-lunchowej Dawid Łagowski i Patryk Kotarba odpowiedzieli na pytanie, jak sprostać oczekiwaniom wegan i wegetarian w restauracji. Po takiej prelekcji nie mogło zabraknąć pokazu kuchni dla tego typu gości. Dawid Łagowski przygotował perfekcyjnie live cooking i zaprosił do wypróbowania kuchni roślinnej. Po minach uczestników możemy chyba stwierdzić, że im smakowało.

Ostatnia prelekcja podczas pierwszego dnia Business Restaurant Academy dotyczyła trendu zero waste. Łukasz Konik i Jagna Niedzielska wyjaśnili, jak skutecznie ograniczać odpady w restauracji i dlaczego warto to zrobić. Konferencję zamknęliśmy panelem dyskusyjnym „Weganie, wegetarianie i trend zero waste, czyli jak otworzyć się na nowych gości, ograniczać koszty i zwiększać zyski”. Tomasz Purol rozmawiał z Tomaszem Milewskim, Łukaszem Konikiem, Jagną Niedzielską i Patrykiem Kotarbą.

Drugi dzień konferencji Business Restaurant Academy poświęciliśmy warsztatom tematycznym w kameralnych grupach. W trakcie warsztatów menedżerowie restauracji krok po kroku prześwietlili swój biznes restauracyjny w trakcie audytu rentowności z Aleksandrą Jagodzińską. Z kolei Grzegorz Wejer przeprowadził szkolenie z efektywnego up-sellingu. Na szefów kuchni czekały profesjonalne stanowiska pracy i okazja do gotowania pod okiem najlepszych szefów kuchni w Polsce: Dominikiem Brodziakiem, Patrykiem Kotarbą i Tobiaszem Dziurą.

Dziękujemy uczestnikom, że nam zaufali i wzięli udział w pierwszej edycji wydarzenia. Dziękujemy za każda opinię – zarówno konstruktywną krytykę, jak i pochwały. Na szczęście pozytywnych komentarzy było więcej, co daje nam motywację do działania i wiarę, że takie wydarzenia są potrzebne w naszej branży. Konferencja nie odbyłaby się również bez ludzi, którzy w nas uwierzyli. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować prelegentom, którzy zgodzili się okazać nam swoje wsparcie merytoryczne. Dziękujemy za profesjonalne wystąpienia, chęć podzielenia się wiedzą i doświadczeniem oraz oczywiście za znakomite pokazy live cooking! 

Dziękujemy także naszym partnerom, dzięki którym mogliśmy podjąć się organizacji konferencji. Ich wsparcie jest nie do przecenienia: Bidfood Farutex, Wypożyczalnia Gastronomiczna – Gastro Magic Service, M.Ferber Wypożyczalnia Gastronomiczna, 123gastro, Bonduelle Food Service Polska, Tom-Gast, YATO Gastro, Rational AG, Fanex, Instanco, Fusion Gusto Polska, Polska Inicjatywa Kulinarna, Dziamski Concept Rest, Smarten PR, De'GUSTATOR PR, 4Hotels & Gastro, FIKA – strategia i komunikacja dla gastronomii, Kuchnia+, Papaja.pl. Dziękujemy i do zobaczenia na kolejnej edycji Business Restaurant Academy.

GALERIA

ZNAJDŹ NAS: