Wielki sukces w Luksemburgu

Złoto, srebro i brąz dla Polaków to bilans właśnie zakończonego Kulinarnego Pucharu Świata w Luksemburgu, Polskiej Narodowej Reprezentacji Kucharzy wystawionej przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni I Cukierni.

2018-12-06 15:15:41

Kulinarny Puchar Świata to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży gastronomicznej. Konkurs, nad którym patronat ma WACS, czyli Światowe Stowarzyszenie Społeczności Kucharskiej, odbywa się co cztery lata i gromadzi drużyny narodowe z całego świata. 

Tegoroczna edycja, która odbyła się w dniach 24-28 listopada podczas targów Expogast w Luksemburgu zgromadziła przedstawicieli aż 75 narodowości. Pośród nich nie zabrakło reprezentantów Polski, którzy zmierzyli się w kategoriach: Juniorzy “Stół zimny” prezentacja, Seniorzy “Stół zimny” prezentacja“, “Kuchnia gorąca” restauracja oraz Cukiernicy “Sztuka cukiernicza” starty indywidualne.

Start w Kulinarnym Pucharze Świata to wielomiesięczna ciężka praca i przygotowania, które wymagają zaangażowania i poświęceń. Dobrze wiedzą o tym członkowie Polskiej Narodowej Kadry Kucharzy, którzy do rywalizacji, przygotowywali się już od kilku miesięcy w Instytucie Kulinarnym Transgourmet oraz Centrum Techniki Kulinarnej Dora Metal, spędzając w nich nawet po 10 godzin dziennie.

Do wytrenowania był tak zwany “Zimny stół” prezentacja, konkurencja ta wymaga wielogodzinnego przygotowywania niewielkich porcji, starannego żelowania oraz estetycznego podania. Ta mniej widowiskowa rywalizacja, która w większości odbywa się za zamkniętymi drzwiami zmusza kucharzy do skupienia i dbałości o najmniejsze detale ale daje widowiskowy efekt dla ogladających koncową prezentację.

Równie wymagająca jest druga konkurencja, zwieńczona zaserwowaniem trzydaniowej kolacji dla 110 gości restauracji. Kadra przez 6 godzin przygotowywała kolację, po to by przez kolejne godziny dbać o jej wydanie na jak najwyższym poziomie.

Na talerzach polskiej kadry znalazł się przypalany łosoś z krewetką, kluską śląską nadziewaną wędzonym łososiem, porem i panna cottą z kalarepy, pieczona jagnięcina podana z wariacją na temat gulaszu zaserwowanego w formie krokieta, lekko wędzoną modrą kapustą z crunchem z warzyw oraz puree ziemniaczanym. Jako deser kadra podała polski sernik karmelizowany z pomarańczą, lody malinowo – maślane, żelkę o smaku owoców tropikalnych, czekoladowe ciastko oraz mus z mango i marakui.

Ciężka praca opłaciła się, ponieważ Seniorzy wracają do Polski z dwoma medalami: brązowym za “zimny stół” oraz srebrnym za “kuchnię gorącą”.

W skład Kadry Seniorów wchodzą: Bartosz Peter (kapitan), Artur Skotarczyk, Jarosław Kin, Adam Woźniak, Michał Kuduk, Adam Adamczak, Mariusz Roch, Dawid Grucel, Marcin Gruszka i Maciej Hippler. Głównym trenerem jest Sebastian Krauzowicz, a towarzyszą mu trener techniczny Zenon Hołubowski oraz trener Lech Pluciński. Trenersko za sekcję cukierniczą odpowiadali: Joanna Klimas-Profus, Janusz Profus oraz Rafał Gajownik.

– Podczas czterech dni zmagań wykonaliśmy bardzo ciężką, żmudną pracę, która w mojej ocenie przyniosła nam bardzo duży sukces. Zrealizowaliśmy swój plan, wykonaliśmy wszystkie elementy, a jury doceniło nie tylko smak naszych potraw, ale także harmonię i porządek pracy. To co daje nam ogromną satysfakcję, to również słowa uznania gości, którzy mieli okazję spróbować naszego menu i niejednokrotnie podchodzili, aby podziękować nam za dostarczone na talerzach emocje. Cieszę się także, że jury przekazało nam cenne informacje zwrotne, które pozwolą sięgać nam po jeszcze więcej w kolejnych edycjach – mówi Bartosz Peter, kapitan Narodowej Kadry Kucharzy.

Juniorzy stanęli w indywidualnej rywalizacji w kategorii “Zimny stół” prezentacja. Patryk Mach otrzymał medal brązowy, srebrny zaś trafił do Michała Ziaji. 

Ogromny sukces podczas Kulinarnego Pucharu Świata odniosła cukiernicza sekcja reprezentacji. Za swoje widowiskowe dzieła złotem nagrodzone zostały Ewa Drzewicka i Renata Martyna, Angelika Chwyć dodatkowo otrzymała wyróżnienie za zdobycie maksymalnej liczby punktów w swojej kategorii.

– Jestem bardzo zadowolony z występu polskiej reprezentacji. W pełni wykonaliśmy plan, który sobie założyliśmy. Zdobyliśmy kolejne doświadczenie, które na pewno przełoży się na kolejne starty. Otrzymaliśmy cenne uwagi od jurorów, wiemy na co zwracać uwagę w konkursach, które są przed nami, dlatego wierzę, że zakończymy je jeszcze lepiej niż w Luksemburgu – podsumowuje Sebastian Krauzowicz, główny trener Polskiej Narodowej Kadry Kucharzy.

GALERIA

ZNAJDŹ NAS: