Spotkanie z SelfCookingCenter, edycja II: Weganizm

W czwartek 25 października odbyła się druga edycja „Spotkania z SelfCookingCenter” firmy Rational – konkursu dla młodych kucharzy. Tematem tegorocznej była kuchnia wegańska. Młodzi kucharze z całej Polski starali się udowodnić, że rezygnacja ze składników pochodzenia zwierzęcego nie oznacza kompromisu na tle smaku, wyglądu czy wykwintności potrawy.

2018-10-31 11:01:30

Dwuosobowe drużyny stworzyły dania na najwyższym restauracyjnym poziomie, wykorzystując przy tym potencjał regionalnych składników. Oceniało ich  jury złożone z doświadczonych szefów kuchni oraz ekspertów kuchni roślinnej, a w jego skład wchodzili m.in. Rafał Borys z Polski, Alexander Jelitto z Niemiec, Fredrik Lindström ze Szwecji czy Katarzyna Gubała – entuzjastka wegańskiego gotowania i autorka książek kucharskich o roślinnej tematyce.

Jury przyznawało uczestnikom konkursu punkty między innymi za dobór produktów do dania, wygląd i smak potrawy czy czystość i organizację miejsca pracy. Zwycięzcami konkursu zostali  Tomasz Czarnecki i Patryk Bernaś z restauracji Babinicz w Szczawnie-Zdroju, którzy w nagrodę otrzymali 5000 zł oraz staż u boku Rafała Borysa. Pozostałe miejsca na podium zajęli kolejno Wiktor Wielgus i Karol Kaszlewicz z hotelu Nicolaus w Toruniu (3000 zł) i Damian Starzonek i Adrian Dziewięcki z Przystań&Marina we Wrocławiu (1000 zł).

W konkursach z cyklu Spotkania z SelfCookingCenter mogą wziąć udział aktywni zawodowo, pełnoletni kucharze, którzy nie ukończyli 27 roku życia. W tym roku, w ramach pierwszego etapu dwuosobowe zespoły przygotować musiały autorski przepis na danie wegańskie, w którym znajdą się składniki kuchni regionalnej i zgłosić go do rywalizacji. Spośród nadesłanych receptur wybrano osiem zespołów, które zakwalifikowały się do drugiego etapu konkursu.

ZNAJDŹ NAS: