Wystartowała Certyfikowana Akademia Profesjonalnego Kucharza!

Dziś wystartowała Certyfikowana Akademia Profesjonalnego Kucharza Nestlé Professional! Na dobry początek Jerzy Pasikowski zaprezentuje temat „„Mise en place” od podszewki – prezentacja dobrych i złych praktyk na kuchni”.

2018-10-29 12:32:07

Kurs powstał w odpowiedzi na zwiększającą się w ostatnich latach liczbę świadomych gości restauracji, którzy oczekują doznań kulinarnych na coraz wyższym poziomie, jak również z uwagi na potrzebę ciągłego rozwijania umiejętności i wzbogacania wiedzy przez profesjonalnych kucharzy. Usystematyzowanie podstawowej wiedzy z zakresu organizacji pracy w profesjonalnej kuchni ma bezpośrednie przełożenie na jakość serwowanych dań. Głównym celem kursu jest wyposażenie profesjonalnych kucharzy w konkretne umiejętności, zapoznanie z pojęciami wywodzącymi się z kuchni francuskiej, inspirowanie do kreatywnego budowania smaku oraz przekazanie najgorętszych światowych trendów z zakresu kompozycji i prezentacji dania na talerzu.

Głównym celem kursu jest wyposażenie profesjonalnych kucharzy w konkretne umiejętności, pozwalające na przygotowywanie nowych, ciekawych dań i perfekcyjną organizację pracy w kuchni.

Po więcej informacji zapraszamy na STRONĘ INTERNETOWĄ KURSU.

Zapraszamy do udziału!

ZNAJDŹ NAS: