Innowacyjny grill gazowy do steków BEEFER

Kochasz wołowinę? Pokochasz Beefera! Ten wyjątkowy grill został stworzony z myślą o przyrządzaniu doskonałych steków, których sukces tkwi w ekstremalnie wysokiej temperaturze 800 stopni Celcjusza, nieosiągalnej w alternatywnych rozwiązaniach. Optymalne warunki grillowania, a właściwie beefowania, skutkują idealnie skarmelizowaną powierzchnią i zarazem soczystym wnętrzem mięsa.

2018-04-26 11:03:04

Beefer nie ogranicza się jednak wyłącznie do przyrządzania wołowiny, lecz otwiera nowe możliwości kulinarne. Można w nim przygotować także inne gatunki mięs, ryby, owoce morza, pizzę, warzywa, a także karmelizować wyśmienite desery.

Efektywny i wydajny
Praca z Beeferem pozwala osiągać znakomite rezultaty, przy jednoczesnej satysfakcji z samego użytkowania. Grill jest gotowy do użycia w ciągu zaledwie 5 minut, a jego konstrukcja sprzyja utrzymaniu w czystości. Każdy użytkownik doceni ekonomiczność i zarazem dużą wydajność urządzenia.

Wyróżnienie HORECA 2017
Grill gastronomiczny Beefer XL Chef otrzymał Wyróżnienie podczas Targów HORECA w Krakowie, gdzie Jury konkursowe doceniło innowacyjność i funkcjonalność urządzenia.

Przepis na perfekcyjny stek
Na efekt końcowy składa się wiele czynników, nie tylko prawidłowa obróbka termiczna. Ważny jest również sam surowiec, jego jakość i proces dojrzewania. Najbardziej szlachetną metodą jest sezonowanie mięsa na sucho, które sprawia, że staje się ono odpowiednio kruche i wyjątkowo smaczne.

Wiele restauracji decyduje się na samodzielne dojrzewanie wołowiny w specjalistycznych szafach typu Dry Ager, aby kontrolować proces i mieć pewność co do najwyższej jakości swojej oferty.

Więcej na temat marki i produktów BEEFER:  www.800stopni.pl

Więcej na temat sezonowania wołowiny: www.dry-ager.pl

ZNAJDŹ NAS: